Vin til blåskimmelost
Den kraftige blåskimmel kræver en seriøs modspiller i vinen. Men får du lavet et godt match, kan du få folk, der ikke kan fordrage en blåskimmel, til at ændre mening. Vinen skal have syre og sødme.
Kuller er med den rette tilberedning et skønt og lækkert måltid. Giv den selskab i form af fx forårets og sommerens nye kartofler og urter, eller efterårets og vinterens lækre bagte rodfrugter.
Selve fisken har ikke særlig meget smag, så vinen skal i højere grad pejle mod tilberedningen og tilbehøret. Er du ude i en omgang dampet eller ovnbagt kuller med urter og rodfrugter, kan Sauvignon Blanc eller en syrerig Riesling være et godt valg. Steger du kulleren med skind, skal vinen have mere fylde og gerne være fadlagret. Her kunne en oversøisk Chardonnay være et godt bud.
Vinmatch: Sauvignon Blanc, Riesling og oversøisk Chardonnay.
Sæson for kuller: Kuller må fanges hele året.
Udnyttelse: Hel, udskåret, filet.
Tilberedning: Kogt, dampet, stegt, grillet, røget, ovnstegt, saltet og tørret.
Fangstområde: Nord-østlige Atlanterhav, Østersøen.
Kendetegn
Let genkendelig på den mørke plet over brystfinnerne. Den har en mørk sidelinie. Siderne er aluminiumsfarvede, bugen nærmest hvid, ryggen som regel mere eller mindre mørk grågrøn, ofte med brunt islæt. Kødet er hvidt og saftigt, dog en smule mere tørt end torsk.
Levested
De vigtigste fangstområder er i Nordsøen, Barentshavet, ved Island og Nordamerikas østkyst. Kulleren lever nær bunden på 10–200 meters dybde, hvor der er sandet eller mudret.
Næringsværdi pr. 100 g:
Energi 356 kJ
Protein 18,9 g
Kulhydrat 0,0 g
Fedt 0,9 g
Navn: Melanogrammus aeglefinus
Engelsk: Haddock
Tysk: Schellfisch
Fransk: Eglefin
Den kraftige blåskimmel kræver en seriøs modspiller i vinen. Men får du lavet et godt match, kan du få folk, der ikke kan fordrage en blåskimmel, til at ændre mening. Vinen skal have syre og sødme.
Stegt sild kan fint matches med en Riesling med sødme. Den marinerede og den røgede er ærligt talt bedst tjent med en kold øl – og måske en snaps.
Rødbede spiser vi på ret forskellige måder, og der er stor forskel på, om en vin skal matche en ovnbagt rødbede med en del sødme eller en syltet rødbede med masser af syre.